An appliance company

An appliance company has two warehouses and two retail outlets. Warehouse A has 400 refrigerators, and warehouse B has 300 refrigerators. Outlet I needs 200 refrigerators, and outlet II needs 300 refrigerators. It costs $36 to ship a refrigerator from warehouse A to outlet I and $30 to ship a refrigerator from warehouse A to outlet II. It costs $30 to ship a refrigerator from warehouse B to outlet I and $25 to ship a refrigerator from warehouse BQuestionAn appliance company has two warehouses and two retail outlets. Warehouse A has 400 refrigerators, and warehouse B has 300 refrigerators.

“Struggling with a similar assignment?” We can help!!

How it works – it’s easy

Y

Place your Order

Submit your requirements through our small easy order form. Be sure to include and attach any relevant materials.

Make a payment

The total price of your order is based on number of pages, academic level and deadline.

i

Writing process

We assign the assignment to the most qualified tutor. When the tutor completes the assignment, it is transferred to one of our professional editors to make sure that the assignment meets all of your requirements.

Once complete, we’ll send your assignment via the email provided on the order form.

 

 

Achieve academic succes with the best online tutors.