At PX =80 , PY = 1300 AND I = 30 , the demand for good X is given by:QX =600 6*80 + 20*30 + 0.4*1300QX = 1240The point price elasticity of demand is given by:[Change in quantity of good X / change in price of good X] *[Price of good X/ quantity of good X].= [-6 * 80]/1240= 0.387According to the above result, demand is inelastic since it is less than 1.??c. Given your answer in part b, if PX would increases by 10%, by what percentage would sales decrease? What impact would this price increase have on total revenues from good X???d. Given that PY = $1.300, ceteris paribus, calculate the cross price elasticity of demand for product X with respect to the price of product Y. ??e Given your answer in part d, how could we classify product X and product Y? b) At PX =80 , PY = 1300 AND I = 30 , the demand for good X is given by:QX =600 6*80 + 20*30 + 0.4*1300QX = 1240The point price elasticity of demand is given by:[Change in quantity of good…
At PX =80 , PY = 1300 AND I = 30
We help you get better grades, improve your productivity and get more fun out of college!!
Get Homework Answer for this question
Free title page
Free reference page
Free formatting
Unlimited revisions