Barker company

Barker company has a single product called a Zet. The company normally produces and sells 81,000 Zets each year at a selling price of $46 per unit. The company’s unit costs at this level of activity are given below: Direct Materials $7.50 Direct Labor $9.00 Variable Manufacturing Overhead $4.80 Fixed Manufacturing Overhead $8.00 ($648,000 Total) Variable Selling Expenses $2.70 Fixed Selling Expenses $5.50 ($445,500 Total) Total Cost Per Unit $37.50 The company has 600 Zets on hand that were produced last month and have small blemishes. Due to the blemishes, it will be impossible to sell these units at the normal price. If the company wishes to sell them through regular distribution channels, what unit cost figure is relevant for setting a minimum selling price? Explain.

We help you get better grades, improve your productivity and get more fun out of college!!

How it works – it’s easy

Y

Place your Order

Submit your requirements through our small easy order form. Be sure to include and attach any relevant materials.

Make a payment

The total price of your order is based on number of pages, academic level and deadline.

i

Writing process

We assign the assignment to the most qualified tutor. When the tutor completes the assignment, it is transferred to one of our professional editors to make sure that the assignment meets all of your requirements.

Once complete, we’ll send your assignment via the email provided on the order form.

 

 

Achieve academic success with the best online tutors.