Beta Company

Problem 20-1Beta Company produces two products, A and B, each of which uses materials X and Y. The following unit standard costs apply:Product A:Material X = 4 lbs @ $13, Material Y = 1 lb. @ $8.50, Direct Labor = 1/5 hr. @ $14Product B:Material X =6 lbs @ $13, Material Y = 2 lbs @ $8.50, Direct Labor = 1/3 hr. @ $14During November, 4,200 units of A and 3,600 units of B were produced. Also, 39,000 pounds of X were purchased at $12.40 per pound and 11,000 pounds of Y were purchased at $8.70 per pound; all of these materials (but no other materials) were used for the month’s production. This production required 2,025 direct labor-hours at $13.60 per hour. Questions – a) Calculate the material price and usage variances for the month. b) Calculate the labor rate and efficiency variances for the month. c) How would your answers to (a) and (b) change if you had been told that November’s planned production activity was 4,000 units of A and 4,000 units of B?d) How would your answers to (a) and (b) change if you had been told that November’s sales were 4,000 units of A and 3,500 units of B?

We help you get better grades, improve your productivity and get more fun out of college!!

Get 25% Discount on Your First Order

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

How it works – it’s easy

Y

Place your Order

Submit your requirements through our small easy order form. Be sure to include and attach any relevant materials.

Make a payment

The total price of your order is based on number of pages, academic level and deadline.

i

Writing process

We assign the assignment to the most qualified tutor. When the tutor completes the assignment, it is transferred to one of our professional editors to make sure that the assignment meets all of your requirements.

Once complete, we’ll send your assignment via the email provided on the order form.

 

 

Achieve academic success with the best online tutors.