Cost of producing units

Assume that your R&D team has a new design for their product Able next round that can reduce their material cost of producing units from $8.59 to $7.73. They pass on half of all cost savings by cutting the current price to customers. For simplicity:Use current labor cost of $8.37 8578 period costs Current price is equivalent to $30.00 Shipping cost to Asia Pacific is $2.50 per unitDetermine how many units (000’s) of product Able would need to be sold in Asia Pacific alone next round to break even on the product.297 units386 units302 units357 units371 units

We help you get better grades, improve your productivity and get more fun out of college!!

Get 25% Discount on Your First Order

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

How it works – it’s easy

Y

Place your Order

Submit your requirements through our small easy order form. Be sure to include and attach any relevant materials.

Make a payment

The total price of your order is based on number of pages, academic level and deadline.

i

Writing process

We assign the assignment to the most qualified tutor. When the tutor completes the assignment, it is transferred to one of our professional editors to make sure that the assignment meets all of your requirements.

Once complete, we’ll send your assignment via the email provided on the order form.

 

 

Achieve academic success with the best online tutors.