John makes $50 a day at his job and spends his entire daily income on apple and orange juices. Apple and orange juices are perfect substitutes for John. Put Apple juice on x-axis and orange juice on y-axis.a)If apple juice costs $2 and orange juice costs $2, and John is willing to substitute one apple juice for one orange juice, how many will John consume of each?b)If apple juice costs $4 now and orange juices price stays the same, given that John is willing to substitute one apple for one orange juice, how many will John consume of each?c)If now John is only willing to substitute one apple for 3 orange juices, given price of apple juice is $4 and price of orange juice is still $2, how many will John consume of each?d)If now Johns income increased $100 a day, how does it affect his consumption of the two juices in part a), b), and c)?
John makes $50 a day
We help you get better grades, improve your productivity and get more fun out of college!!
Get Homework Answer for this question
Free title page
Free reference page
Free formatting
Unlimited revisions