The Centrifugal Force. The essay is to be 3 pages with three to five sources, with in-text citations and a reference page.Problem 1Taking this equation for distance travelled x=vt= 150*30 = 4500 ?r/2=4500r=2866.24 mmagnitude of centripetal acceleration = v^2/r = -150*150/2866.24 = -7.85 m/s2The direction will be south at the beginning then north at the end. 2. a. b. The student will feel light. The centrifugal force acts on the student radially outwards when the Ferris wheel spins. At the highest point, this force acts against the weight, hence the student will feel light c. At the highest point, this force acts against the weight, reducing it from 667N to 556 N, So it has magnitude of 667-556=111 N This will act downwards at the lowest point, adding to the weight at the lowest point, So W= 667+ 111 = 776 N d. centrifugal force = mv^2 / r, doubling the velocity will make us have 2^2 = 4 times Hence we will have 4 times centripetal force Maginute = 111*4 = 444 N
The Centrifugal Force
We help you get better grades, improve your productivity and get more fun out of college!!
Get Homework Answer for this question
Free title page
Free reference page
Free formatting
Unlimited revisions